Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Renovering af kælderen og kæmpe tak til sponsorerne

Renovering af kælderen og kæmpe tak til sponsorerne
Udgivet man d. 28. aug 2023, kl. 15:49
Aktuelt

Vores kirke har i en del år været alvorligt plaget af vandskader og fugtproblemer, som kunne have fået en meget negativ betydning for kirkebygningen og dermed de kirkelige handlinger og menighedens øvrige aktiviteter. For at fremtidssikre kirken er det derfor nødvendigt, at der bliver etableret omfangsdræn og foretaget ændringer af kloakeringen, renovering af gulve og vægge i kælderen samt reparation og maling af mure.

Vi er i dag i den glædelige situation, at problemerne bliver afhjulpet i dette efterår. Håndværkerne er allerede i fuld sving.

Den glædelige situation skyldes stor gavmildhed fra nedenstående syv fonde, som med donationer har sikret, at vi nu har de fornødne økonomiske midler til at kunne gennemføre projektet.

Kirken er meget taknemlig over fondenes gavmildhed og ønsker herved at udtrykke en varm tak til:

Aage og Johanne Louis-Hansens Fond

Tømmerhandler Johannes Fogs Fond

Sydbank Fonden

Jyske Banks Almennyttige Fond

Konsul George Jorck og Hustru Emma Jorcks Fond

Jubilæumsfonden af 12.8.1973

Frimodt-Heineke Fonden

Der skal derudover også lyde en kæmpe tak til Lars Holm Skovhus, der har stået for kirkens fundraising i de sidste små to år. Uden Lars Skovhus' utrættelige arbejde og hans minutiøse indsats med at opstøve relevante fonde, indsende ansøgninger på Benediktekirkens vegne og holde styr på både afslag og donationer, så var vi ikke kommet dér, hvor vi er i dag. Tusind tak Lars for et kæmpe arbejde.

Kh

Sune, sømandspræst